آسیب های اعتیاد به اینترنت و بازی های رایانه ای
الف:آسیب های روانی

افزایش پرخاشگری در کودکان:
مهم ترین مشخصه بازی های رایانه ای حالت جنگی اکثر آنهاست و این که فرد باید برای رسیدن به مرحله بعدی با نیرو های به اصطلاح دشمن بجنگد.خشونت مهم ترین محرکه ای است که در طراحی جدید ترین و جذاب ترین بازی های رایانه ای به حد افراط از آن استفاده میشود.

افت تحصیلی:
عوامل بسیاری باعث افت تحصیلی میشود.شاید بتوان گفت هر چیزی که ذهن دانش آموزان را درگیر و از مسیر آموزش منحرف کند،یکی از عوامل افت تحصیلی است.با خصوصیت هایی که برای بازی های رایانه ای نام بردیم بدون شک آنها از عوامل موثر در افت تحصیلی محسوب میشود.چرا که وقت زیادی از دانش آموز را اشغال میکند و فکر و ذهن او را درگیر مسائل غیر آموزشی میکنند.

اعتیاد به بازی های رایانه ای:
یکی از خطرناک ترین اثرات منفی بازی های رایانه ای اعتیاد به این بازی هاست که بیش از هر چیز کودکان و مخصوصا نوجوانان را تهدید میکند.

متزلزل شدن روابط خانواده:
پیشرفت تکنولوژی سبب دور شدن اعضای خانواده از یکدیگر میشود.به طوری که هر یک از افراد خانواده به خاطر مشغول بودن به تماشای تلویزیون یا درگیر بودن با رایانه و اینترنت و بازی های رایانه ای،کم تر وقت میکنند با یکدیگر بنشینند و صحبت کنند. این خود باعث سرد شدن روابط بین والدین و فرزندان شده است،به گونه ای که آنان کمتر حوصله یکدیگر را دارند.

منزوی کردن کودکان و نوجوانان:
وقتی کودکان به انجام بازی های رایانه ای مشغول میشوند گذشت زمان را به هیچ وجه احساس نمیکنند و وقتی به خود می آیند که ساعت های زیادی از وقتشان صرف این بازی شده است.تحقیقات نشان میدهد کودکانی که دائما از بازی رایانه ای استفاده میکنند درونگرا میشوند و در جامعه،منزوی و در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران ناتوان میگردند.

تنبل شدن کودکان و نوجوانان:
در این بازی ها به دلیل اینکه کودک یا نوجوان با ساختنی ها و برنامه های دیگران به بازی میپردازد و کم تر قدرت دخل و تصرف در آنها را پیدا میکند،اعتماد به نفس او در برابر ساختنی ها و پیشرفت دیگران متزلزل میشود.تصور بیشتر خانواده ها این است که در بازی های رایانه ای فرد مداخله فکری مداوم دارد اما این مداخله فکری نیست،بلکه این بازی ها سلول های مغزی را گول میزنند و از نظر حرکتی نیز فقط چند انگشت کودک را حرکت میدهند.

ب:آسیب های جسمانی
در کنار آثار مخرب روحی بازی های رایانه ای،کار با این وسیله مشکلات و عواقب جسمی نیز برای استفاده کنندگان به دنبال دارند:

مشکلات بینایی:
چون کودکان در هنگام بازی مدام به صفحه کامپیوتر خود خیره میشوند چشمانشان از نظر بینایی دچار عوارض میشود.به اعتقاد پزشکان،کودکانی که به مدت طولانی  از رایانه استفاده میکنند در معرض خطر نزدیک بینی قرار میگیرند.از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر میتوان کاست:
۱-فاصله صفحه نمایشگر و چشم کودک،از ۴۵ تا ۷۱ سانتی متر کم تر نباشد.
۲-صفحه نمایشگر رایانه بهتر است کوچک باشد.
۳-نور صفحه نمایشگر کم باشد.
۴-چشم ها باید مسلط به صفحه رایانه باشد.
۵-روشنایی اتاق به نحوی تنظیم گردد که زنندگی نور صفحه رایانه به حداقل برسد.
۶-برای صفحه ی نمایشگر از پوشش استفاده کند.

مشکلات اسکلتی:
مشکلات نواحی مچ،گردن وپشت،کودکانی را که به مدت طولانی از کامپیوتر استفاده میکنند،تهدید میکند.زیرا فرد در یک وضعیت ثابت ساعت ها مینشیند ودر نتیجه ستون فقرات و استخوان بندی او دچار مشکل میشود.همچنین احساس سوزش و سفت  شدن گردن،کتف ها و مچ دست از دیگر عوارض کار نسبتا ثابت و طولانی مدت با رایانه است.از شدت این عوارض با رعایت نکات زیر میتوان کاست:
۱-پشت به وسیله صندلی حمایت شود.
۲-به عقب زانو ها فشار وارد نشود.
۳-زاویه بین ساق پا و ران بیش از ۹۰ درجه نباشد.
۴-صفحه ی مانیتور طوری قرار گیرد که کودک در حین بازی به راحتی آن را ببیند و مدام گردنش را به عقب یا جلو خم نکند.
۵-تجهیزات مناسب (صندلی راحت،میز ثابت) در محل کار وجود داشته باشد.

چاقی:
از دیگر عوارض جسمانی که به دنبال استفاده بیش از حد از رایانه و برنامه های آن به وجود می آید چاق شدن کودکان و نوجوانان به علت کم تحرکی در مقابل این دستگاه است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی