شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان (۲ مهر ۱۳۹۵) با ابراز خرسندی از سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب که در آن بر لزوم اجتناب از اهانت به بزرگان اهل‌سنت تاکید کرده بودند، سخنان ایشان را در وحدت جهان اسلام «تاثیرگذار» دانستند.
امام‌جمعه زاهدان در این مراسم به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب که بر لزوم اجتناب از اهانت به بزرگان اهل‌سنت تاکید کرده بودند، اشاره کردند و گفتند: رهبر معظم انقلاب هفته‌ی گذشته سخنان بسیار زیبا و ارزشمندی ایراد کردند که هم در داخل کشور تاثیرات بسیار مثبتی برجا گذاشت و سبب خوشحالی و خرسندی بسیاری از مردم ایران شد و هم در خارج از کشور بازتاب خوبی داشت.
ایشان در ادامه افزودند: رهبر معظم انقلاب در این سخنان‌شان تاکید کردند که «ناسزاگویی به بزرگان اهل‌سنت بر خلاف سیر‌ه‌ی ائمه و کار شیعه‌ی انگلیسی است». ما نیز در مقابل تاکید می‌کنیم که ناسزاگویی به بزرگان شیعه و فرق و مذاهب اسلامی کار «سُنی انگلیسی» است. معنای سخنان رهبر انقلاب آن است که هر کس به مقدسات مذاهب اهانت کند در راستای سیاست‌های انگلیس و آمریکا فعالیت کرده است که دنبال ایجاد اختلاف بین مذاهب هستند. لذا به‌هیچ‌وجه نباید به مقدسات شیعه و سنی اهانت شود.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: رهبر معظم انقلاب در جایی دیگر از این سخنان‌شان فرموده‌اند: «احساسات اهل‌سنت را تحریک نکنید». ما نیز متقابلا همین اعتقاد را داریم که نباید احساسات هیچ‌یک از فرق اسلامی ازجمله شیعه را تحریک کنیم. سخن جالب دیگری که رهبری به آن تصریح کرده‌اند آن است که «تحریک احساسات دیگر فِرَق اسلامی موجب ظهور گروه‌هایی همچون داعش است.» اهانت‌ها و تحریک احساسات مذهبی از ریشه‌های افراط‌گرایی در جامعه محسوب می‌شوند. ریاست محترم جمهور نیز در سخنرانی‌شان در مجمع عمومی سازمان ملل بر لزوم «ریشه‌یابی افراط‌گرایی و مبارزه با آن» تاکید کردند. رهبر معظم انقلاب پیش از این نیز به صراحت اهانت به ازواج مطهرات رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم را «اهانت به آن‌حضرت» دانستند. سخنان رهبر معظم انقلاب در وحدت جهان اسلام و وحدت شیعه و سنی بسیار تاثیرگذار است.
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه‌ی سخنان‌شان تحلیلی بر سخنان مقام معظم رهبری داشتند. ایشان “ممانعت از برگزاری نماز” را «نمونه‌ای از اهانت به مذاهب» دانستند و خاطرنشان کردند: علاوه بر اهانت به مقدسات و بزرگان مذاهب، اهانت‌های دیگری نیز هستند که شیعه و سنی باید از آنها اجتناب کند. تمسخر نمازِ شیعه یا سنی و یا ممانعت از برگزاری نماز که در بعضی مناطق کشور صورت می‌گیرد، به نوع خودش توهین به نمازگزار، اعم از شیعه و سنی، و اهانت به مذاهب محسوب می‌شود.
ایشان ممانعت از برگزاری نماز را «بر خلاف سیره‌ی ائمه‌‌ی اهل‌بیت» دانستند و گفتند: در هیچ جایی از سیره‌ی ائمه‌ی اهل‌بیت نیامده است که در مورد برگزاری نماز از خودشان تنگ‌نظری نشان داده باشند. شیوه‌ی رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و شیوه‌ی ائمه اهل‌بیت و سایر بزرگان،‌ آزادی در برگزاری مراسم دینی و عبادی است.
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه افزودند: نماز یک امر خیر است که طبق تاکید قرآن مجید و توصیه‌های بزرگان باید هر مسلمانی در انجام امر خیر همکاری داشته باشد. اگر سُنی یا شیعه‌ای نماز می‌خواند ما باید زمینه اقامه نماز را برایش فراهم کنیم. قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز بر این امر تصریح دارد که تمام ادیان و مذاهب باید بتوانند آزادانه طبق عقیده و فقه خودشان خداوند را بندگی کنند و مراسم عبادی‌شان را برگزار نمایند.

 

ممانعت از برگزاری نماز به وحدت شیعه و سنی ضربه می‌زند
ایشان در ادامه تاکید کردند: بنده خطاب به کسانی که برای برگزاری نماز ممانعت و تنگی ایجاد می‌کنند اعلام می‌کنم که چنین اقداماتی مغایر با قانون اساسی جمهوری اسلامی و بر خلاف مسیر دیانت و مسیر بزرگان و در رأس آنان رهبر معظم انقلاب است. مطمئناً رهبر معظم انقلاب و سایر بزرگان نظام با هر بی‌حرمتی به‌ویژه به برادران اهل‌سنت مخالف‌اند. لذا نباید کسی مانع برگزاری نماز مردم شود، بلکه بگذارد نمازش را در مسجد یا نمازخانه‌اش اقامه کند؛ این دغدغه‌ای است که خدمت مسئولین محترم عرض می‌کنم.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خاطرنشان کردند: چنین اقداماتی به شدت به وحدت ضربه وارد ‌کرده و برای افراط‌گرایان خوراک درست می‌کنند. لذا نباید برای افراط‌گرایان فرصت سوءاستفاده و تحریک احساسات دیگران را فراهم کنیم. اعتدال، برادری و وحدتی که امروزه در کشور حاکم است برای ما و تمام ملت ایران ارزشمند است. نباید به افراد تنگ‌نظر اجازه داده شود با اِعمال سلیقه و بر خلاف اسلام، جمهوری اسلامی و قانون اساسی عمل کنند، زیرا در اسلام و در جمهوری اسلامی تنگ‌نظری وجود ندارد.
ایشان در پایان این بخش از سخنان‌شان تاکید کردند: بنده به صراحت اعلام می‌کنم و همه‌ی ما نیز بر این امر واقفیم که امروزه دشمنان اسلام که در بین کشورهای اسلامی، به‌ویژه در خاورمیانه تفرقه ایجاد کرده‌اند و همواره تلاش می‌کنند که بین مذاهب اسلامی اختلاف ایجاد کنند، در ایران اسلامی ناکام مانده‌اند. ما همواره به اندازه‌ی توانایی خودمان در مقابل افراط‌گرایی و تندروی ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد. ما در راستای هر امری که به وحدت امت اسلامی بینجامد تلاش خواهیم کرد و از مسئولین نیز درخواست داریم جلوی تندروهایی را که مانع برگزاری نماز می‌شوند بگیرند.

 

برای اقتصاد مقاومتی و افزایش مصرف تولیدات داخلی باید به‌صورت کارشناسی برنامه‌ریزی شود
امام‌جمعه زاهدان در ادامه‌ی سخنان‌شان با اشاره به موضوع مبارزه دولت با قاچاق کالا، اظهار داشتند: اداره تعزیرات استان [سیستان‌وبلوچستان] به کسبه و بازاریان اطمینان داده است که در روند مبارزه با قاچاق کالا کاری با مغازه‌داران نخواهند داشت.
ایشان در ادامه به اهمیت استفاده از تولیدات داخلی اشاره کردند و گفتند: دغدغه‌ای که رهبر معظم انقلاب دارند و این باید دغدغه‌ی همه‌ی ما باشد استفاده از تولیدات داخلی‌ست. در این زمینه اولا باید فرصت کافی داده شود تا در این راستا فرهنگ‌سازی صورت گیرد؛ باید عموم مردم را تشویق کنیم تا از تولیدات داخلی استفاده کنند. ثانیاً قیمت تولیدات داخلی نباید زیاد بالا باشد، بلکه باید با قیمت مناسب و با کیفیت بالا در اختیار مردم قرار گیرند. دولت باید مالیات را از تولیدات داخلی بردارد و یا آن را به حداقل برساند.
خطیب جمعه زاهدان «برنامه‌ریزی جداگانه و کارشناسانه» را برای استفاده از تولیدات داخلی پیشنهاد دادند و گفتند: به نظر بنده برای اقتصاد مقاومتی و افزایش مصرف تولیدات داخلی باید به‌صورت جداگانه برنامه‌ریزی صورت گیرد. باید کارشناسان ماهر و باتجربه در این زمینه برنامه‌ریزی کنند و تا توازن برقرار شود و تولیدات داخلی تحت نظر کارشناسان ماهر به خارج صادر شوند و پول و سرمایه به داخل برگردد.

 

مبارزه با جهل و بی‌سوادی بزرگترین جهاد است
مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنان‌شان، ضمن عرض خیرمقدم به مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان‌وبلوچستان که در رأس هیئتی در مراسم نماز جمعه زاهدان شرکت کرده بود، پیرامون اهمیت فراگیری علم و اهتمام به امر آموزش مطالبی ایراد کردند. ایشان پس از تلاوت آیه «یؤتی الحکمه من یشاء و من یؤتی الحکمه فقد أوتی خیرا کثیرا»، اظهار داشتند: آموزش و تعلیم برای هر ملتی در دنیا مهم و حیاتی است. در طول تاریخ، بشر هر چه داشته از برکت تعلیم است. بشر بدون آموزش و تعلیم به جایگاهی که باید برسد نمی‌رسد.
ایشان ادامه دادند: علم و دانش در ترقی، پیشرفت و خوشنامی ملت‌ها بسیار مؤثر است. ملت‌ها از طریق علم و دانش می‌توانند به قله‌های ترقی، اعم از عرصه‌های دینی و دنیوی، دست حاصل کنند. لذا آحاد ملت‌ها باید برای تعلیم و تربیت فرزندان‌شان اهمیت قایل باشند. در سطح دنیا مردم دارای هر اعتقاد و منشی که باشند باید برای تعلیم فرزندان‌شان اهمیت قایل باشند و آن را مهم و حیاتی بدانند.
امام‌جمعه  زاهدان مبارزه با جهل و بی‌سوادی را «بزرگترین جهاد» دانستند و گفتند: بی‌سوادی و جهالت بزرگترین تهدید برای بشر، منطقه و کشور محسوب می‌شود و مبارزه با جهل و نادانی و بی‌سوادی بزرگترین جهاد و مبارزه است. مقابله با بی‌سوادی نه‌تنها وظیفه‌ی وزارت آموزش و پرورش و دولت، بلکه وظیفه تمام خانواده‌ها اعم از والدین، بزرگان اقوام، علما و اندیشمندان و سایر اقشار جامعه است. همه باید با یکدیگر همکاری کنند تا مسأله آموزش و پرورش با خلل مواجه نشود.
ایشان در ادامه خطاب به والدین گفتند: باید هر وسیله‌ای را که در امر تحصیل و تعلیم فرزندان خلل ایجاد می‌کند از آنان دور نگه دارید. فرزندان‌تان را دریابید و برای آینده‌ی آنان برنامه‌ریزی و سرمایه‌گزاری کنید، زیرا اینها سرمایه‌های اصلی ما هستند که توجه به امر آموزش و تربیت آنها بهترین دلسوزی است.

 

آمار بالای افت تحصیلی در سیستان‌وبلوچستان نگران‌کننده است
مولانا عبدالحمید «ترک تحصیل» و «افت تحصیلی» را بسیار خطرناک توصیف کردند و خاطرنشان نمودند: ترک تحصیل و افت تحصیلی خطرناک و نگران‌کننده است. فرزندانی که ترک تحصیلی می‌کنند در آینده برای خانواده و جامعه مشکلاتی به‌وجود می‌آورند. والدین و خانواده‌ها باید با آموزش و پرورش و مدارس فرزندان‌شان ارتباط داشته باشند و از وضعیت تحصیلی فرزندان‌شان اطلاع حاصل کنند.
ایشان در ادامه به افت تحصیلی در استان سیستان‌وبلوچسستان اشاره کردند و گفتند: متاسفانه آمار افت تحصیلی در استان سیستان‌وبلوچستان بالاست و این مشکل فقط از طریق آموزش‌وپرورش قابل حل نیست، بلکه همه باید دست به‌دست هم دهند و این مشکل را حل کنند.
ایشان در ادامه تاکید کردند: بسیاری از مدارس آموزش‌وپروش مربوط به ۳۰، ۴۰ سال قبل هستند که فرسوده شده‌اند و نیاز به بازسازی دارند. ما باید با آموزش‌وپرورش در مناطقی که با کمبود کلاس مواجه است همکاری کنیم و منازل خالی خودمان را در اختیار آنها بگذاریم یا اینکه منازلی را اجاره کنیم و در اختیار آموزش و پرورش قرار دهیم. حتی در مناطقی که هیچ مکانی وجود ندارد اگر دانش‌آموزان بتوانند آداب مسجد را رعایت کنند، می‌توانیم مسجد را برای تعلیم و آموزش به این امر اختصاص دهیم.

 

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان سخنان‌شان به مناسبت “هفته‌ی دفاع مقدس” اشاره کردند و ضمن گرامی‌داشت این هفته، اظهار داشتند: ملت و دولت و نیروهای مسلح ما در هشت سال جنگ تحمیلی تجربیات بسیار بزرگی کسب کردند که این تجربیات به افزایش استحکام ما کمک می‌کنند.
ایشان افزودند: در این جنگ هشت‌ساله، ملت ایران اعم از شیعه و سنی در کنار یکدیگر از وطن ایران دفاع کردند و در این راه به شهادت رسیدند. امروز نیز همین آمادگی را داریم که از تمامیت ارضی کشورمان دفاع کنیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی