به گزارش مدرسه دارالقرآن سراوان روز سه شنبه مورخه ۲۷ تیرماه سال ۱۳۹۶ ه ش مراسم تشییع جنازه حضرت مولانا محمد انور ملازهی (رحمه الله علیه )از اساتید برجسته مدرسه عین العلوم گشت سراوان واز علمای دلسوز ومخلص استان سیستان وبلوچستان در قبرستان مرکزی شهر سراوان برگزار گردید.قابل ذکر است مولانا درمسیر شهرستان خاش به گشت دچار حادثه رانندگی گردیده وعصر روز دوشنبه ۲۶ تیرماه سال ۱۳۹۶ ه ش دارفانی را وداع گفتند. وبا وفات خویش عالَمی را در غم واندوه فرو بردند .

جمع زیادی از شیفتگان علم وعلماء از سرتاسر این استان پهناور واستانهای همجوار در مراسم خاکسپاری این عالم وارسته حضور داشتند. خلاصه ای از بیانات علماء در این مراسم به شرح زیر ارائه می گردد امیدواریم خدای متعال با لطف خودش من وشما را در هرزمان دستگیری نماید.

سخنان مولانا عبدالاحد ملازهی مدیریت محترم مدرسه دینی انزاء سرباز

«موت العالم موت العالم»- از دست دادن همچنین علمایی ضایعه بزرگی است جز صبر چاره ای نیست. رب العالمین می فرمایند: شما را با موت ونقصان در مال واولاد مورد آزمایش قرار میدهیم اگر امروز مولانا که مشفق ودلسوز همه بودند رفته یقین بکنید پیش رب العالمین رفته وامروزنه تنها مدرسه عین العلوم گشت سراوان عزا دار است بلکه همه مدارس وعلما وطلاب عزا دار هستند .رفتن علماء زنگ خطری هست برای من وشما که من وشما نیز فکری به حال خود بکنیم. و در پایان مولانا عبدالاحد ملازهی از طرف علمای سرباز وفات این عالم بزرگ وربانی را به همه تسلیت گفتند.
عمرها باید که تا کودکی از روی طبع

عالمی گردد نکو یا شاعری شیرین سخن

قرنها باید که تا از لطف حق پیدا شود

بایزیدی در خراسان یا اویسی در قرن

سخنان مولانا عبدالصمد دامنی مدیریت محترم مدرسه حقانیه ایرانشهر
من چندین سال با مولانا همکلاس بودم مولانا یکی از اولیای خدا بودند. اخلاصی مولانا و محبت او نسبت به پروردگار کم نظیر بود. واز فراق او بسیار محزونیم.

سخنان مولانا عبدالرحمن محبی از اساتید برجسته دارالعلوم مکی زاهدان
«انما یخشی الله من عباده العلماء » – از زمان دبستان ودر زمان تحصیل علوم دینی بمدت یازده سال وی را همراهی نمودم . مولانا خیلی عالم صالح ، مصلح وخدا پرست واقعی بودند. از ته دل می گویم خدای متعال درجات او را بالا ببرد ودرفراق او خدای متعال به مانیز استقامت نصیب فرماید همانطور که به او نصیب کرده بود.

سخنان حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله برگرفته شده از کانال رسمی حضرت شیخ الاسلام حفظه الله
مولانا محمدانور عالمی ربّانی، صالح و دلسوز بودند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید بعد از ظهر امروز (۲۷ تیر ۹۶) در مراسم تشییع‌جنازه مرحوم مولانا محمدانور ملازهی از ایشان به‌عنوان عالمی ربانی، صالح، دلسوز و عابد یاد کردند و گفتند: مولانا محمدانور عمر بابرکتی کردند و زندگی‌شان را در تدریس و اشاعه‌ی شریعت اسلام و علوم شرعی گذراندند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان،‌ مولانا عبدالحمید در این مراسم خاطرنشان کردند: مولانا محمدانور عالمی ربانی، صالح، دلسوز و عابد بودند، درگذشت ایشان واقعا مردم استان ما مخصوصا مردم عزیز سراوان را متأثر ساخت. هرکسی که این حادثه را شنیده است متأثر شده است، برای همین علما از سطح استان تشریف آورده‌اند.
مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: مولانا محمدانور از یاران باوفا و صدیق حضرت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف (سلمه‌الله و وفقه‌الله) بودند. این ضایعه را ما به همه‌ی مردم عزیز استان و همه‌ی مؤمنانی که از آن متأثر شده‌اند، شاگردان ایشان که در نقاط مختلف ایران پراکنده هستند تسلیت عرض می‌کنیم. محضر علمای گرامی، حضرت شیخ‌الحدیث حفظه‌الله و فرزندان مرحوم تسلیت ویژه عرض می‌کنیم.
مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در این مراسم با بیان اینکه «علما مربوط به تمام جامعه هستند» افزودند: علما تنها مال فامیل نیستند. عالم فامیل و قوم ندارد، بلکه متعلق به همه جامعه است و خود را مربوط به همه می‌داند. برای همه یکسان دلسوزی دارد و برای همه یکسان می‌اندیشد؛ بنابراین عالم به خاطر فکری که اسلام و قرآن به او داده است، مربوط به همه جامعه است، حتی تنها مربوط به فرزندان خود نیست. حضرت مولانا محمدانور و حضرت مولانا عبدالکریم بزرگزاده که چند روز قبل وفات کردند،‌ همه اینها متعلق به تمام جامعه بودند، زندگی‌شان برای اسلام بود.
ایشان افزودند: مولانا عبدالعزیز رحمه‌الله، را از نزدیک دیدیم، ایشان آن اندازه که برای عموم جامعه کار می‌کردند، برای نزدیکان خود نتوانستند کار کنند. پیامبر صلی‌الله علیه‌وسلم نیز برای همه جامعه یکسان فکر می‌کردند و همه‌ی آنان را مورد توجه قرار می‌دادند.
مولانا عبدالحمید در بخشی دیگری از سخنان خویش بااشاره به سنگین شدن مسئولیت علما پس از رحلت همکاران‌شان، خاطرنشان کردند: حضرت مولانا محمدانور، مولانا عبدالکریم و بزرگان دیگری که می‌روند،‌ مسئولیت علمای دیگر را سنگین می‌کنند،‌ علما و مردم ما باید بیشتر احساس مسئولیت کنند و تلاش کنند که جای آنها خالی نماند. ما باید جای آن رابطه‌ای را که مولانا محمدانور با الله داشته است، پر کنیم.
ایشان افزودند: امروز امت هرچه دارد، از آن شب‌زنده‌داری پیامبر است، آه و ناله‌های پیامبر امت را زنده کرد. علما باید شب‌ها را زنده نگه‌دارند،‌ باید عابد و ذاکر باشند.‌ آنچه شما را متأثر کرده و به اینجا کشانده است، تنها علم مولانا محمدانور نبوده است،‌ بلکه عمل و تقوای ایشان بوده است. عملِ علما مردم را متأثر می‌کند.
ویادی از علما قبلی این شهر کردند که مردم را متأثر کردند بمانند مولانا عبدالواحد گشتی (رح) مولانا شهداد مسکانزهی (رح)مولانا سید عبدالعزیز ساداتی (رح) مولانا غلام رسول بارکزهی (رح) مولانا صوفی دوست محمد (رح) مولانا مراد محمد(رح) واز حضور همه مردم علما ومسئولین تقدیر وتشکر نمودند.
شایان ذکر است مراسم تشییع‌جنازه‌ی مرحوم مولانا محمدانور ملازهی، به امامت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در قبرستان عمومی سراوان برگزار شد.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی