۳۸۵ نفر از مسلمانان صربستان برای ادای اعمال حج تمتع از هفته آینده عازم عربستان سعودی می شوند.

به گزارش مدرسه دارالقرآن سراوان به نقل از ایرنا، زائران صربستانی از نقاط مختلف این کشور به جامعه اسلامی در منطقه سنجاک در جنوب و به جامعه اسلامی در بلگراد پایتخت صربستان مراجعه و پس از ارائه مدارک لازم در روز های ۲۵ و ۲۶ سپتامبر بلگراد را به مقصد جده از طریق قاهره ترک می کنند.

‘منصور ذوکورلیچ’ نماینده جامعه اسلامی صربستان از منطقه سنجاک به عنوان یکی از سازمان دهندگان اعزام مسلمانان این کشور به حج تمتع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد گفت: هر ساله تعداد علاقمندان انجام مناسک حج افزایش می یابد،ولی به علت محدودیت هایی که از طرف عربستان سعودی برای تمام کشورها اعلام شده، نتوانستیم تعداد بیشتری از متقاضیان را برای ادای حج تمتع بپذیریم.

وی همچنین اشاره کرد که مسلمانان مبلغ ۳۱۰۰ یورو به حساب برگزار کننده مناسک حج عمره واریز کرده اند و تمامی هزینه های آنها در طی مناسک حج در مکه و مدینه از جمله اقامت در هتل، وسیله نقلیه و خوراک بر عهده سازمان دهندگان است.

وی افزود: مسلمانانی که برای انجام مناسک حج تمتع امسال ثبت نام کرده اند در ۲۵ و ۲۶ ماه سپتامبر از طریق بلگراد، قاهره به جده اعزام می شوند و پس از ۲۱ روز اقامت در مکه و مدینه از طریق مدینه، قاهره به بلگراد باز می گردند.

‘محمد یوسف اسپاهیچ’ ،مفتی صربستان در بلگراد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه از طرف جامعه اسلامی صربستان در بلگراد ۲۰۰ نفر برای انجام مناسک حج تمتع ثبت نام کرده اند گفت: تعداد زائران خانه خدا که خواهان انجام وظیفه دینی خود هستند نسبت به سال های گذشته زیاد بوده ولی به علت کاهش سهمیه برای اعزام زائرین خانه خدا قادر نبودیم که به تمامی افراد پاسخ مثبت بدهیم.

وی افزود: محل اقامت زائرین خانه خدا از صربستان در طی مناسک جج در مکه و مدینه در هتل می باشد و زائران این کشور ۲۵ سپتامبر امسال با هواپیما بلگراد را به مقصد جده ترک و در ۱۵ اکتبر به کشور باز می گردند.

براساس آخرین سرشماری های رسمی بیش از ۳۰۰ هزار مسلمان درصربستان زندگی می کنند که حدود ۴۰ هزار نفر در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.

بنا به آمار غیر رسمی تعداد مسلمانان دراین کشور بیش از ۶۰۰ هزار نفر تخمین زده شده که حدود ۲۰۰ هزار نفر آنها در بلگراد و حومه آن اسکان دارند.

مسجد بایراکلی تنها مسجد قدیمی بلگراد است که در ماه رمضان سال ۱۵۲۱ میلادی بنا شده است و بانگ روح افزای اذان حدود ۵۰۰ سال از تنها مسجد شهر بلگراد به گوش می رسد.

مسجد بایراکلی در مساحتی برابر با ۱۰۰ متر مربع ساخته شده و تنها مسجد باقی مانده از ۲۷۳ مسجد در شهر بلگراد است.

نام این مسجد در دوران های مختلف چند بار تغییر کرده ، نخست نام آن ˈمسجد حسینˈ بود که نام یکی از بنیانگذاران آن بود و در قرن هجدهم به نام ˈمسجد بایراکلیˈ که یک کلمه ترکی به معنای ˈپرچمدارˈ است، تغییر کرد.

بلگراد در حال حاضر ۱۷ محل برای عبادت مسلمانان دارد که پیروان مذهب اسلامی در پایتخت صربستان عبادات و مناجات خود را در این اماکن بجا می آورند.

در سراسر صربستان حدود ۳۵۰ مسجد وجود دارد.

برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی