مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان:

تربیت صحیح بهترین هدیه والدین به فرزندان است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم این هفته نماز جمعه زاهدان به بعضی از حقوق فرزندان بر والدین در اسلام اشاره کردند و «تربیت صحیح» را بهترین هدیه‌ای دانستند که والدین می‌توانند آن را به فرزندان‌شان بدهند.

امام جمعه زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه (۲۲ مرداد ۱۳۹۵) اظهار داشتند: دین مبین اسلام دین بسیار وسیع و فراگیری ا‌ست. تفاوت این دین با سایر ادیان این است که برای تمام شعبه‌های زندگی انسان برنامه دارد. در این دین علاوه بر حقوق‌الله و عبادات فردی، بخش بزرگی از احکام آن به حقو‌ق‌الناس من‌جمله معاملات و معاشرات اختصاص دارد.
ایشان در ادامه افزودند: دین اسلام علاوه بر ایمان، اعتقاد و عبادات که تقویت‌کننده‌ی بُعد معنوی و روحانی انسان هستند، حقوق انسان‌ها را نیز در حد وسیعی بیان کرده است. بر اساس آموزه‌های اسلامی یک مسلمان باید به‌عنوان یک انسان حقوق تمام انسان‌ها و به‌عنوان یک مسلمان باید حقوق تمام مسلمانان را رعایت کند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان خاطرنشان کردند: در شریعت اسلام پدر و مادر بر فرزندان و فرزندان بر پدر و مادر حق دارند. در حدیث آمده است وقتی نوزادی در یک خانواده متولد شد ابتدا باید در گوش راستش اذان و در گوش چپش اقامه خوانده شود تا قبل از هر چیز بزرگی خداوند در گوش نوزاد اعلام شود و از وسوسه‌های شیطانی محافظت گردد.
ایشان ادامه دادند: از دیگر توصیه‌های قرآن و سنت در مورد نوزاد آن است که برایش نام خوب و مناسبی انتخاب شود و روز هفتم برایش عقیقه کشته شود. برای انتخاب نام باید از نام‌های انبیا، صحابه و سایر بزرگان دینی و یا اسم‌‌هایی که دارای معانی خوب هستند انتخاب کنیم. همچنین شریعت اسلام توصیه کرده است که فرزند دختر باشد یا پسر باید اظهار شادمانی کنیم. در روایت آمده است وقتی والدین دو دختر را پرورش دهند و آنان را با حرمت به خانه‌ی بخت بفرستند خداوند متعال بهشت را برای‌شان مهیا می‌کند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان «برخورد نیک با فرزندان» را از دیگر دستورات اسلام عنوان کردند و گفتند: فرزندان‌تان را تحقیر نکنید و با آنها با نیکی و محبت رفتار کنید. با پسر و دختر باید به‌صورت مساوی محبت شود. اگر به یکی هدیه‌ای دادید به دیگری نیز هدیه بدهید. به آنان آداب و اخلاق صحیح بیاموزید و آنها را به بهترین شیوه تربیت کنید. تربیت صحیح بهترین هدیه‌ای است که والدین می‌توانند به فرزندان‌شان بدهند. فرزندان باید روش زندگی در دنیا را نیز بیاموزند. به فرزندان‌تان هم آمادگی برای آخرت را بیاموزید و هم روش اداره‌ی امور دنیوی را.
ایشان در ادامه «اهتمام به ازدواج فرزندان» را از دیگر وظایف والدین دانستند و اظهار داشتند: وقتی پسران و دختران به سن بلوغ رسیدند اگر خواستگار مناسبی آمد سعی کنیم آنها را ازدواج دهیم. اگر فرزند بعد از سن بلوغ مرتکب گناه بشود پدر در این گناه شریک است. در شرایط امروزی که بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای دنبال ترویج بی‌بندوباری در جامعه هستند اهتمام به ازدواج فرزندان بهترین راه حفاظت آنان از گناه و فحشاست. البته توصیه می‌شود دختران را در سن کم به ازدواج ندهید، زیرا با توجه به اینکه امروزه زندگی‌ها ماشینی شده و رشد و قوت فرزندان زیاد نیست، تسریع در ازدواج دختران گاهی اوقات عوارض و مشکلاتی را به دنبال دارد.
مولانا عبدالحمید بر «برگزاری مراسم عروسی مطابق با شریعت اسلام»‌ تاکید کردند و گفتند: ازدواج‌ها و مراسم عروسی باید مطابق شریعت اسلام برگزار شوند. مشکلاتی که امروزه در مراسم‌های مسلمانان وجود دارند متعلق به اسلام نیستند، بلکه این مشکلات مربوط به دوران جاهلیت و فرهنگ‌های غربی است. توصیه شریعت اسلام در این زمینه این است که مهریه‌ها و پذیرایی‌ها در مراسم باید به اندازه توان باشند.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند: برگزاری ازدواج‌های دسته‌جمعی در یک مراسم که سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود شیوه بسیار خوب و مناسبی است. در مراسم‌های عروسی باید از هر گونه اسباب گناه دوری شود. ارگ و رقص و… حرام هستند و پولی که برای این موارد هزینه می‌شوند نیز حرام است و در روز قیامت فرد مورد مؤاخذه قرار می‌گیرد.

منبع: سایت حضرت شیخ الاسلام

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی