نویسنده: احمد ناروئی

اگر ما منصفانه حیات طیبه و تعالیم زیبای پیامبرگرامی اسلام، سرور کائنات حضرت محمد مصطفی-صلّی الله علیه وسلّم- را مورد بررسی قرار دهیم نیک در می‌یابیم که زندگی آن حضرت-صلّی الله علیه وسلّم- سراسر توأم با رأفت و مهربانی بود به گونه‌ای که در پرتو این رأفت موفق شدند قلوب مردم را فتح نمایند و آیین برحق خویش را ترویج نمایند.

فرانسوا ولتر(۱۶۹-۱۷۷۸) می‌گوید: «دین اسلام وجود خود را به فتوحات و جوان‌مردی‌های بنیانگذارش مدیون است. درصورتی‌که مسیحیان با کمک شمشیر و تل آتشین آئین خود را به دیگران تحمیل کردند.»(۱)

پروفسور بارتلمی سنت هیلر می‌گوید: «محمد-صلّی الله علیه وسلّم- از همه‌ی مردم زمان خود باهوش، امیر، صادق‌تر و بیشتر از همه دیندارتر و از همه مهربان‌تر بود.»(۲)

نمونه‌های فراوانی از مهرورزی و گذشت در سیره پاک محمد رسول الله-صلّی الله علیه وسلّم- یافت می‌گردد. روزی مردی اعرابی آمد و درمسجد ادرار نمود صحابه درصدد بازداشتن وی برآمدند اما نبی رحمت‌-صلّی الله علیه وسلّم- به آنها گفت: «او را رها کنید و سطلی از آب برجای ادارش بریزید زیرا شما آسان‌گیر برانگیخته شده‌اید و سختگیر برانگیخته نشده‌اید.»(۳)

پیامبر اسلام  چنان برمحبت و دوستی تاکید می‌فرمودند که فرمایش نمودند: «به بهشت وارد نمی‌شوید تا ایمان نیاورید و ایمان نمی‌آورید تا یکدیگر را دوست نداشته باشید.»(۴)

اخلاق زیبا چنان مدنظر محمد‌رسول‌الله-صلّی الله علیه وسلّم- بود که می‌فرمود : «بُعثتُ لاتمِّمَ حُسنَ الاخلاق.»(۵)

من در راستای کامل نمودن اخلاق خوب برانگیخته شده‌ام و در تشویق مسلمانان برای در پیش‌گرفتن اخلاق خوب و زیبا ارشاد می‌فرمود: «محبوب‌ترین شما نزد من و نزدیک‌ترین شما به من در روز رستاخیز خوش اخلاق‌ترین شما خواهد بود.» (رواه الترمذی و قال هذا حدیث حسن غریب) و درحدیثی دیگر رسول الله-صلّی الله علیه وسلّم- فرموده‌اند‌: «اهل ایمان فرمان‌برداری خداوند را زیاد می‌کنند و خوش اخلاق و ملایم هستند.»(۶)

حضرت انس-رضی الله عنه- می‌گوید: «من تا ده سال در خدمت رسول الله-صلّی الله علیه وسلّم- بودم اما ایشان در طول این مدت حتی یک أُف هم به من نگفتند و اصلاً نگفتند چرا فلان کار را کردی یا نکردی.»(۷)

رسول گرامی اسلام-صلّی الله علیه وسلّم- به حقوق زنان و کودکان توجهی ویژه داشتند. پس از اتمام جنگی به جسد زنی که کشته‌شده ‌بود برخورد برآشفت و فرمود: «ألَم أنهاکُم عَن قَتلِ النِّساءِ؟ ما کانت هذه لَتُقاتِلُ»؛ آیا شما را از کشتن زنان منع نکردم؟ این زن که نمی‌جنگید.(۸)

گوستاو لوبون (خاورشناس فرانسوی) می‌نویسد: محمد-صلّی الله علیه وسلّم- بردبار، پرتحمل، با‌همت، نرم‌خو و امین بود.(۹)

گذشت به زیباترین شکل در زندگانی حضرت رسول اکرم-صلّی الله علیه وسلّم- تجلی یافته بود. پس از فتح مکه، سرسخت‌ترین دشمنان خود را که ایشان را از شهر و دیار خود رانده بودند و سال‌ها با ایشان جنگیده بود؛ همچون وحشی قاتل عمویش حمزه -رضی الله تعالی عنه- مورد عفو و بخشش قرار دادند. حضرت عایشه روایت می‌کند که پیامبراکرم-صلّی الله علیه وسلّم- هیچ چیزی را با دست خودش هیچ وقت نزد نه زن و نه خادمی را… و از احدی انتقامِ آزاری را که به آن حضرت-صلّی الله علیه وسلّم- رسانیده بود نمی‌گرفت.(۱۰)

نبی مکرم-صلّی الله علیه وسلّم- بدزبانی را حتی نسبت به دشمنانش نمی‌پسندید. حضرت ابوهریره (رض) روایت می‌کند که یکبار یاران پیامبر-صلّی الله علیه وسلّم- به ایشان عرض‌کردند: «یا رسول الله-صلّی الله علیه وسلّم-  مشرکان را نفرین (دعای بد) بکنید‌.» پیامبر-صلّی الله علیه وسلّم- فرمود: «مرا لعّان و نفرین‌کننده نفرستاده‌اند من صِرفاً برای رحمت فرستاده شده‌ام.»(۱۱)

آری پیامبراسلام-صلّی الله علیه وسلّم- چنان شخصیت بزرگ و والامقامی بودند که جورج برنارد شاو درام‌نویس انگلیسی می‌نویسد: «من معتقدم که اگرشخصی مانند پیغمبراسلام-صلّی الله علیه وسلّم- فرمانروایی مطلق جهان عصر جدید را احراز کند طوری در حل مسایل و مشکلات جهان توفیق خواهد یافت که صلح و سعادتی را که بشر بشدت احتیاج دارد برای او تأمین خواهد کرد.»(۱۲)

سرور کائنات-صلّی الله علیه وسلّم- آن شمع فروزان هدایت با توسل به مهرورزی و رأفت، ده‌ها هزار صحابی را بسان پروانه‌ی عاشق، پاک‌باخته‌ی خویش گرداندند به طوری‌که قرآن کریم می‌فرماید‌: «در پرتو رحمتی از جانب خداوند نسبت به آنان نرم‌خو شدی و اگر درشت‌خویی سنگدل می‌بودی از پیرامونت پراکنده می‌شدند.»(آل عمران:۱۵۹)

____

ارجاعات:

۱.نشریه دانشمند، شماره مسلسل ۱۸۷، ص ۱۲۰

۲.مصطفی ستارگان هدایت، مصطفی سباعی، ترجمه تبریزی، چاپ دوم، ص ۸۶

۳.نگا: صحیح بخاری – باب صب الماء علی البول فی المسجد – رقم ۲۲۰

۴.صحیح مسلم – باب ان لا یدخل الجنه الا المؤمنون…. رقم۱۹۴

۵.موطأ امام مالک-ص ۷۰۵

۶.مشکاه المصابیح، رقم: ۵۰۸۶

۷.بخاری –مسلم –حیات المسلمین ص ۶۵

۸.ستارگان هدایت، ص ۶۴

۹.همان، ص ۸۴

۱۰.مسلم –حیات المسلمین ص ۶۸

۱۱.همان، ص ۷۰

۱۲.نشریه دانشمند، شماره مسلسل۱۸۷، ص ۵

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی